Gebelikten Korunmada Bakırlı Spiral ve Hormonlu Spiral Farkı Nedir?

Bakırlı spiral; plastik bir T şekil formatın iki koluna sarılan az bir miktardaki bakırdan dolayı bu adı alır. Hormonlu spiral (Mirena ) ise ; yine aynı formattaki plastik yapının gövdesi üzerinde  bir miktar progesteron hormonu taşıdığından dolayı bu adı almıştır.  
 


Bakırlı spiral ve Hormonlu spiral kullanım süreleri nedir? 

Her ikisi içinde  ideal kullanım süresi, bir problem çıkmadığı sürece beş yıldır. Bakırlı spirallerde problem çıkmadığı sürece , kontrollü bir şekilde bu süre birkaç yıl daha uzayabilir. 
kanmasında düzensizlikler başlayabilir. 
 

 


Bakırlı spiral ve Hormonlu spirali ağrı için karşılaştırırsak……… 

Bakırlı spiral birçok kadında adette ağrıyı bir miktar artırabilir. Ancak bu ağrı  basit ağrı kesiciler ile kolayca kontrol altına alınabilir. Hormonlu spiral içerdiği progesteron hormonu nedeni ile adet dönemindeki ağrıyı ciddi oranda azaltır . Özellikle endometriosizi olan kadınlarda , adet döneminde olan ağrılar, hormonlu spiral kullanımı ile ciddi oranda azalır. 
 

Bakırlı spiral ve Hormonlu spirali adet miktarı açısından karşılaştırırsak…. 

Bakırlı spiral adet miktarınızı bir parça artırabilir. Normalde 5 gün adet görüyorsanız  adet süreniz 7-8 güne uzayabilir. Ayrıca bakırlı spiral kullanan bazı kadınlarda adet öncesi ve sonrası 1-2 günde leke tarzında kanama olabilir. Hormonlu spiral kullanan kadınlarda  başlangıçta 1-2 ay düzensiz kanama olabilir. Ancak kadınların büyük bir kısmında adet miktarı 3. aydan sonra çok azalır. Bu gayet normal ve beklenen bir sonuçtur. Ayrıca hormonlu spiral kullanan bazı kadınlarda da adet tamamen kesilebilir.  Bu da beklenen bir sonuçtur ve sağlık açısından hiçbir problem oluşturmaz. Hastaların en çok sorduğu ‘’ Kirli kan ne oluyor ?’’ sorusunun cevabı ; ‘’ Kirli kan oluşmuyor veya rahim içi doku kalınlaşamadığı için kirli kan oluşmuyor’’ dur. 
 

Bakırlı spiral ve Hormonlu spiral kullanımı sonrası doğurganlığın geri dönüş süresinde farklılık var mı? 


      Bakırlı veya hormonlu spirallerin ortalama kullanım süresi beş yıldır . Kadın bu süre zarfında gebe kalmak istediğinde spiralini çıkarttırabilir. Bakırlı veya hormonlu spiralin çıkarılmasından sonra , kadının başka herhangi bir problemi yok ise o ayki yumurtlama sonrası gebe kalması mümkündür. Yani  her iki tip spiralin çıkarılmasından sonraki ilk ayda gebe kalma şansları eşittir. Ayrıca spiral kullanımı sonlandırıldıktan sonra , gebeliği engelleyen herhangi bir kalıcı etki veya süre yoktur.  
 

Bakırlı spiral veya hormonlu spiralin gebelikten koruyuculukları açısından bir farklılık var mı? 


         Hormonlu spiralin koruyucu etkisi , bakırlı spiralden fazladır . Bakırlı spiral ile % 3-5 gebelik oluşabilir. Bunun en önemli nedeni de yerinde olmayan  kaymış spirallerdir. Hormonlu spiralin koruyuculuğu % 100 e yakındır. Hem mekanik etkisi ile  hem de hormonal etki ile yumurtlamayı baskılayıp, rahim içi dokuyu incelterek gebeliğe engel olur. Ancak burada da kayma , yerinden oynama var ise gebelik söz konusu olabilir. Bu nedenlerle eğer bakırlı veya hormonlu spiral kullanıyorsanız, yıllık kontrollerinizi mutlak yaptırmayı unutmayın.