10 Soruda Kadınların Doğum Kontrol Haplarıyla İlgili Bilmesi Gerekenler

Doğum kontrol hapları, östrojen ve progesteron denilen hormonları içermektedirler, aynı zamanda OKS (oral kontraseptif haplar) olarak da bilinirler. Doğum kontrol hapları yumurtlamayı baskılar ve dolayısı ile döllenme gerçekleşemez. Ayrıca vajinal / servikal sıvının geçirgenliğini azaltarak spermin ilerlemesine engel olarak da gebeliğin oluşmasını engeller. Bir diğer çeşidi de ‘’mini pill ‘’ dir ve yalnızca progesteron içerir. Emzirme döneminde korunma yöntemi olarak doğum kontrol hapı tercih eden kadınlar için uygun bir yöntem olabilir.

Doğum kontrol hapları hakkında bilmeniz gerekenleri sizler için bir araya getirdik.

Doğru ve düzenli kullanıldığında koruyuculuğu % 99 gibi yüksek bir orana ulaşmaktadır.

Hapların kullanımına başlamak için reglinizin ilk gününü beklemeniz gerekiyor. İlk kutuya başlarken , adetin birinci günü başlayıp düzenli olarak günün aynı saatinde almaya özen gösterilmelidir. 21 gün(siklik) boyunca içeceğiniz doğum kontrol haplarına , kutu bitiminde 7 gün ara verirsiniz. Bir sonraki kutuya aradaki 7 gün bittikten sonra başlamalısınız ve reglinizin bitip-bitmediği bu noktada önemli değildir. Aradaki boşlukta genelde adet görülür. Birde 28 günlük (sürekli- kontinu) doğum kontrol hapları vardır ki, bu haplar hiç ara verilmeden 28 gün boyunca düzenli olarak kullanılır ve kutu bitiminde ertesi gün yeni kutuya başlanır .

Doğum kontrol haplarının bırakıldıktan sonra gebe kalmanız üzerine olumsuz bir etkisi yoktur. Hamile kalınmak isteniyorsa, 2 hafta sonra ovulasyon başlayacak ve diğer bir başka problem yok ise hemen gebelik olacaktır. Kısacası; doğum kontrol hapları sizi kısır yapmaz.

Adet düzensizliği söz konusu olduğunda, doğum kontrol haplarını sıklıkla kullanırız. Ayrıca yumurtalık kist tedavisinde de doğum kontrol hapları tedavide tercih edilebilir. Polikistik over tedavisinde, akne varlığında ve bazen de kıllanma tedavisinde doğum kontrol hapı tedavide

kullanılır. Tüm bunların yanında ağrılı adet gören kadınlarda da doğum kontrol hapı kullanmak , yumurtlamayı baskıladığı için ağrıyı geçirmek amacı ile bir tedavi seçeneği olarak kullanılabilir.

İlk aylarda leke tarzı kanamalar görülebilir. Bu sizi tedirgin etmemelidir. Doğum kontrol hapının düzenli kullanımı ile birkaç ayda bu durum kendiliğinden geçecektir.Geçmediği ve şiddetli kanama olduğu durumda doktora gidilmesi gerekmektedir. Bunun yanında mide bulantısı ve memede hassasiyet olabilir. Kilo alımından ziyade vücudun su tutması istenmeyen bir diğer etkidir.Adet kanması ile beraber vücuttaki ödemde azalacaktır. Tüm bu etkiler, birçok kadında zaman içinde kaybolacaktır.Bilinmesi gereken bir diğer durum da , ilacın kullanımına devam edildikçe adet kanamalarında miktar ve süre olarak azalma görülmesidir.

Adet düzensizliğini tedavi eder, regliyi düzene sokar.Adet dönemindeki ağrıyı azaltır . Aşırı kanaması olan kadınlarda kanamayı azaltır ve aneminin önlenmesini sağlar. Adet öncesi gerginlik sendromu (PMS) nin azalmasını sağlar. Polikistik overi olan hastalarda, yüzdeki akne ve vücuttaki kılların tedavisinde yardımcı olur. Araştırmalar uzun süreli kullanımda , rahim ağzı kanserine karşı koruyucu etkisinin olduğu gösterilmiştir.

Ama tüm bunlara rağmen doğum kontrol haplarını doktor kontrolünde kullanmanız gerektiğini unutmamalısınız.

– Gebelik şüphesi olanlar

– Tedavi gerektirecek migren şikayeti olanlar

– Önceden geçirilmiş veya mevcut damar tıkanıklığı problemi olanlar

– Kontrolsüz yüksek tansiyonu ve şeker hastalığı olanlar

– Ağır karaciğer hastalığı olanlarda

– Geçirilmiş meme kanseri öyküsü veya memede tanı almamış kitlesi olanlarda

– Tanısı konmamış vajinal kanaması olanlarda

– 40 yaş üstü ve kronik sigara içicisi olanlarda

Doğum kontrol haplarının kullanılması doğru değildir.

Doğum kontrol haplarının koruyuculuğu yüzde 99 dur. Unutulmadan , düzenli kullanıldığında gebe kalma riski sadece % 1 dir. Bu yüzden hapı unutmadığınızdan emin olsanız dahi adetinizde gecikme olur ise mutlaka gebelik olup-olmadığını sorgulamayı unutmayın.

Aynı gün içinde aklınıza gelir ise unuttuğunuz hapı ve o günün hapını belli aralıkla ayrı ayrı alın. Ancak iki gün ardışık olarak unutursanız koruma etkisi çok düşecektir ve ara kanamanız başlayabilir. Bu ay içerisinde korunma için prezervatif gibi ek bir korunma yöntemi kullanmayı unutmayın . Doğum kontrol hapının aynı ay içerisinde sık sık unutulması ve düzensiz kullanımı sizi korumayacaktır ve düzensiz kanamaya yol açacaktır.