Beni takip edin!

Bilgilendirme

' Gebelik ve Doğum ' Kategori Yazıları

KORDON KANI SAKLAMASI

KORDON KANI SAKLAMASI

Rahim içindeki yaşamda bebek göbek kordonu ile plasentaya bağlıdır. Plasenta bebek ile anne arasındaki besin ve oksijen alış verişini sağlayan organdır. Bu organ doğumdan hemen sonra görevini tamamlayarak rahim dışına atılır.

Doğumdan sonra bebeğin kordonu ile plasentası arasında kalan kana “kordon kanı” denir. Bu kanın özelliğ...

LOHUSALIK DÖNEMİ ve PROBLEMLER

LOHUSALIK DÖNEMİ ve PROBLEMLER

Lohusalık; doğumdan sonraki 6 hafta (42 gün) sonunda gebeliğin kadında yarattığı fizyolojik ve psikolojik değişimlerin gebelik önceki haline dönmesidir. Bu süreç her organ ve sistem için farklı zamanlar alır. 

Halk arasında "lohusanın mezarı 40 gün açık kalır" sözü yaygın olarak kullanıl...

ANNE SÜTÜ VE EMZİRME

ANNE SÜTÜ VE EMZİRME

Emzirme son derecede sağlıklı ve doğal bir  yöntemdir. Her memeli canlı gibi insanlarda  yavrusunu doğumdan hemen sonra  emzirmelidir. 

Emzirmeye, doğum şekli normal veya  sezaryen olsun, mümkün olduğunca  doğumdan hemen sonra başlanmalıdır. 
Çünkü saatler süren d...

SEZARYEN

SEZARYEN

Günümüzde anestezi yöntemlerinin  iyileşmesi, sterilite ve enfeksiyon  problemlerine karşı güçlü  antibiyotiklerin bulunması, ameliyat dikiş materyallerindeki gelişmeler ve cerrahi tekniklerin ilerlemesi  sonucunda sezaryen ameliyatları son  derecede güvenli ve kolay bir işlem haline gelmişlerdir. 

Sezar...

MÜDAHELELİ DOĞUM

MÜDAHELELİ DOĞUM

Bebeğin veya anne adayının sağlığının doğum anında tehlikeye girmesi durumunda müdahale gerekebilir. Bu tür doğumlara "Müdahaleli Doğum" denir. Müdahaleli doğum denilince;

- Doğum indüksiyonu: Doğumdaki en sık yapılan müdahale doğum olup, sancılarının başlatılması ya da desteklenmesi ile doğum sürecinin hızlandırılmasıd...