Klitoral hudoplasti (Klitoris Estetiği) Nedir?

Klitoris üzerini örten cilt dokusuna ‘’ klitoral hud ’’. Klitoral hudoplasti, klitoris üzerindeki fazla olan cilt katlantılarının alınması ve  kırışıklıkların giderilmesi ile bu bölgeye daha estetik bir görünüm kazandırmayı amaçlayan bir operasyondur. Halk arasında ‘klitoris estetiği’ olarak da bilinir.

Klitoris estetiği (HUDOPLASTİ) tek başına yapılabileceği gibi genelde labioplasti  yani iç dudak estetiği ameliyatları ile beraber yapılır. Bazen de yalnızca iç dudak (labioplasti) ameliyatı  geçirip, yeterli estetik tatmini yaşamayan hastalarda daha sonradan ikinci bir ameliyat olarak da talep edilebilmektedir.

Klitoris Estetiği (Hudoplasti) Neden Yapılır?

Labioplasti sırasında iç dudaklar küçültülüp hoş bir görünüm kazandırıldıktan sonra çoğu hastada klitoris üzeri cilt kırışıklıkları ve katlantıları kalmakta böylelikle bu bölgedeki kabarıklık adeta bir küçük penis görünümünü ortaya çıkarmaktadır. Bu nedenle iç dudak estetiği, özellikle Barbie vajina şeklinde, olan hastaların tamamına yakınında klitoris bölge estetiği de ameliyatı da yapılmalıdır. Aksi takdirde operasyon sonrasında ortaya çıkan görüntüden hoşnut olmayan hastalarda memnuniyetsizlikler baş gösterebilmektedir.

Klitoral Hudoplasti

Klitoral Hudoplasti

Klitoris Estetiği ( hudoplasti) Cinsel Hazzı Olumsuz Etkiler mi?

Kesinlikle hayır. Doğru teknikle yapıldığında cinsel hazzı asla olumsuz etkilemez. İşlem sırasında klitoris organı zarar görmez. Sadece klitoris üzerindeki fazlalık halindeki cilt dokusu alınır, bu nedenle cinsel haz ve orgazm üzerine olumsuz bir etkisi de yoktur.

Hatta genital estetik operasyonu sonrası hastalarda artan özgüvenle birlikte cinsellikten alınan hazda artar ve orgazma ulaşmak kolaylaşabilir. Burada cerrahın deneyimli olması , klitorisin anatomik ve fonksiyonel konumundan dolayı ameliyat sırasında dokuya hassas bir şekilde yaklaşması önemlidir.

Özet olarak; mevcut anatomik yapısı itibari ile klitoris bölgesi ameliyatları hassasiyet gerektirir ve bu konuda çalışan uzmanın cerrahi tecrübesi çok ama çok önemlidir. Doğru ameliyat tekniği ile yapıldığında klitoris estetiği ( hudoplasti) ameliyatlarındaki estetik ve işlevsel sonuçlar son derece yüz güldürücüdür.

Estetik Genital Cerrahi Hakkında Daha Fazla Makale için Tıklayınız.

Sibel Malkoç Full CVsi için Tıklayınız. 

Sibel Malkoç Youtube Sibel Malkoç Facebook Sibel Malkoç