Menopoz da Yaşam Tarzı Değişiklikleri ve Egzersiz

Menopoza yaklaşan bir kadın , çocukların büyümesi ve evden ayrılması, ebeveynlerin yaşlanması, kariyer yükselmesi ve toplumsal sorumlulukların değişmesi gibi eş zamanlı dönüşümlerle karşı karşıya kalır.Biz jinekologlar bir kadını bu dönemde yaşamını değerlendirmeye ; ailesi, kariyeri ve kişisel gelişimi için hangi yöne gitmesi gerektiği konusunda düşünmeye ve  eş zamanlı olarak stres azaltıcı aktiviteleri kullanmaya da teşvik etmeliyiz. Menopoz döneminde; meditasyon , yoga, kişisel hobiler ve bunların geliştirilmesi, düzenli egzersiz , kan basıncında regülasyona, duygu durumunda düzelmeye ve kişisel tatminde bir artışa yol açar. Bu dönemde eğitim, seyahat ve kişisel gelişim aracılığı ile başka  yeteneklerinizi  ve ilgi alanlarınızı keşfedip , bunların yaşamınıza pozitif etkilerini görebilirsiniz.Stres azaltıcı aktiviteler menopoz döneminin başında olan kadın için çok olumlu etkiler ortaya çıkaracaktır.

Egzersiz menopoz döneminde estrojen kaybının yan etkilerinin azaltılması için en değerli araçtır. Tutarlı fizik aktivite hastanın iyi olma hissini artırır , libidoyu artırır, mental ve fiziksel performansı artırır. Ayrıca düzenli egzersiz kemikleri güçlendirir, kan basıncı ve kolesterolü düşürür ve kanser riskini azaltır. Yapılan çalışmalar göstermiştir ki; menopoz döneminde yapılan fiziksel  egzersiz sıcak basmalarında ve gece terlemelerinde önemli düzeyde azalma sağlamıştır. Menopoz döneminde yapılan organize, düzenli egzersizlere katılan kadınlar kontrol grubuna göre daha az menopoz semptomları göstermişlerdir. Menopoz döneminde ideal vücut ağırlığının idamesi koroner arter hastalığı riskini azaltır ve kan basıncını düşürür, bunlarda inme riskini azaltır. Menopoz döneminde obezite kadınlarda, kolon ve rektum kanseri riskini, endometrium kanseri riskini ve meme kanseri riskini artırır. İşte bu nedenlerle menopozdaki kadınlar , ideal vücut kilolarında kalabilmek için düzenli egzersiz yapmalıdırlar.

Ayrıca yapılan egzersizler ; endorfin salınımının artmasını sağlayarak kişinin daha pozitif hissetmesinede neden olur.
Kushi ve arkadaşları tarafından yapılan 55-69 yaş arasındaki 40.412 kadını kapsayan çalışmada  menopoz döneminde egzersizin önemi detaylı olarak açıklanmıştır. Çalışmada fiziksel aktivite arttırıldıkça , bütün nedenlere bağlı ölümlerin azaldığı gözlenmiştir. Orta derecede herhangi bir aktiviteye katılan bütün menopozdaki kadınlar yarar görmüş olarak tespit edilmiştir.

Menopoz Hakkında Daha Fazla Makale için Tıklayınız.

Sibel Malkoç Full CVsi için Tıklayınız. 

Sibel Malkoç Youtube Sibel Malkoç Facebook Sibel Malkoç