Menopoz ve Dermotolojik (Cilt) Hastalıkları

İnsan ömrünün uzması ile birlikte günümüzde kadınlar yaşamlarının üçte birini menopoz sonrası dönemde geçirmektedir. Postmenopozal kadınlarda derinin inceldiği, kırışıklıkların arttığı, yaraların daha kolay oluşup, daha geç iyileştiği bilinmektedir. Hormon Replasman Tedavisinin (HRT) , derinin yapı ve fonksiyonlarında meydana gelen değişiklikler üzerine olan geri döndürücü etkileri de gösterilmiştir. Menopoz öncesi var olan östrojenin deri üzerine etkileri;

  • Deri kalınlığını artırır,
  • Kollajen yapımı artar,
  • Kollajen yıkımı azalır,
  • Sebum yapımı azalır,
  • Vazodilatasyon (kanlanma) artar..

Dolayısı ile postmenopozal dönemde, ÖSTROJENİN AZALMASI İLE CİLTTE KURULUK ARTAR. Kollajenin azalmasına bağlı ciltte sarkma ve incelme hızlanır.Ayrıca azalan östrojen saç dökülmesine de neden olur.

Tüm bunların dışında menopozla beraber azalan östrojenin etkisi ile genital bölgede de bir takım dermatolojik problemler ortaya çıkar.Bu rahatsızlıkların başında ATROFİK VAJİNİT gelir. Östrojen eksikliği ile kuruyan dış genital bölge ve vajinal kısımda yanma, kaşıntı, hassasiyet ve ilişkide ağrı oluşur. Genital bölgenin derisi incelir ve hassaslaşır. Bu da beraberinde daha fazla vulvovajinal enfeksiyonlara(özellikle candida  ve idrar yolu enfeksiyonu) neden olur.

Tüm bu nedenlerden dolayı, menopozda düşük dozda hormon tedavisi almak, kadının cilt problemlerinin düzelmesine yardımcı olacak ve daha kaliteli, daha özgüvenli bir yaşam süreci sağlayacaktır..

Sevgiyle Kalın.

Op. Dr. Sibel Malkoç

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Dr. Sibel Malkoç, 25 yıllık uzman hekim hizmeti boyunca birçok yurt içi ve yurt dışı eğitim semineri ve kongreye katıldı.

Gebelik takibi, idrar kaçırma cerrahisi ve laser tedavileri, genital estetik cerrahi ve laser uygulamaları ile vajinismus tedavisi özel ilgi alanlarıdır.

Özellikle ameliyatlı ve lazer destekli VAJİNA ESTETİĞİ konusunda uzmanlaşarak hastalarına hizmet vermektedir.