Menopoza Girerken Hamile Kalınabilir mi??

Menopoza girme döneminin yaklaştığı veya başladığı kırklı yaşlar kadınların hamile kalmaktan en çok korktuğu yaşlardır. Menopoz dönemi çok uzun bir süreçtir. Bu süreçte adet düzensizlikleri, gecikmeler veya erken gelen adetler aylar sürebilir. Kadın kaç yaşında olursa olsun ,adet gördüğü sürece düzenli olmasa da yumurtluyor olabilir. Bu da menopoz döneminin tam bitimine kadar nadirde olsa gebelik riskinin olduğunu ifade eder. yöntemi. Menopoza giren bir kadının ,hamilelikten korunmayı tamamen bırakması için son adetinin üzerinden en az bir yıl geçmiş olması gerekir. Ancak o zaman hamile kalınılmayacağından emin oluna bilinir.

Menopoz Süreci Bitinceye Kadar Hangi Yöntemlerle Korunulmalıdır?

Menopoz dönemine girmiş kadınlara önerilen en etkili kontrol yöntemleri spiral ve tüpleri bağlatma yöntemidir.

Bu dönemde hormon içeren doğum kontrol hapları pek önerilmemektedir. Özellikle 40 lı yaşlardan sonra sigara ve alkol alan kadınlar başta olmak üzere, damar tıkanıklığına sebep olabilirler.

Aylık veya üç ayda bir yapılan iğnelerde, yüksek dozda hormon içerdikleri için bu dönemde uygun değildir.

Prezervatif ,hem zararsız hem de güvenilir bir yöntemdir. Ancak kondom kullanan erkek yeterli özeni göstererek kullanmalıdır.

Geri çekme yöntemi , en riskli korunma yöntemidir ve hiçbir yaş grubu için güvenli değildir.
Takvim yöntemi ile de korunma bu dönem için uygun bir yöntem değildir. Menopoz sürecinde kadın düzensiz adet gördüğü için ne zaman yumurtladığını tespit etmek zordur.

Sonuç olarak ; menopoza girme döneminde nadiren de olsa yumurtlama olur ve gebe kalınabilir. Korunma yöntemleri kişiye veya çifte özel olarak düzenlenebilir. Ancak bu dönemde önerilebilecek en güvenli yöntemler spiral , tüplerin bağlanması veya doğru kondom kullanımı olarak sıralanabilir.
Sevgiyle Kalın…

Op. Dr. Sibel Malkoç

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Dr. Sibel Malkoç, 25 yıllık uzman hekim hizmeti boyunca birçok yurt içi ve yurt dışı eğitim semineri ve kongreye katıldı.

Gebelik takibi, idrar kaçırma cerrahisi ve laser tedavileri, genital estetik cerrahi ve laser uygulamaları ile vajinismus tedavisi özel ilgi alanlarıdır.

Özellikle ameliyatlı ve lazer destekli VAJİNA ESTETİĞİ konusunda uzmanlaşarak hastalarına hizmet vermektedir.