Perineoplasti (Epizyotomi İzlerinin Düzeltilmesi)

Perine vajina girişi ile anüs arasındaki bölgeye verilen isimdir. Perineoplasti;perine bölgesinin estetik olarak düzeltilmesi operasyonudur

Perinoplastiye neden ihtiyaç duyulur?

En sık neden doğum sırasında yapılan ‘epizyotomi’ kesilerinin iyi bir şekilde iyileşmemesidir. Perineoplasti ile kötü iyileşmiş veya çöküntü ya da kabarıklık bırakarak iyileşmiş doğum izleri (epizyotomi skarları) çıkartılarak estetik olarak daha iyi bir görünüm sağlanabilmektedir.Böylece eski izlere bağlı kötü görünüm tamamen giderilmiş olacaktır.Doğum sırası atılan epizyo dikişlerinin iltihaplanması, açılması, zor ve travmatik doğumlar, evde yapılan doğumlar perine yırtıklarının ve kötü görünümlerinin en büyük sebebidir.                                                                                                                                                      Diğer taraftan kötü iyileşen epizyotomi izleri bazen cinsel ilişkide ağrı, acı sorununa da yol açmaktadır. Perineoplasti ile cinsel ilişkide ağrı şikâyeti de giderilebilmektedir.

Perinoplasti Doğum Yapmamış Kadınlarda Yapılabilir mi?

Perine düzeltme operasyonu doğum yapmamış kadınlara da yapılabilmektedir. Vajina ile anüs arasındaki cilt katlantılarının alınması ile bu bölge daha düzgün ve pürüzsüz bir görünüm kazanmaktadır.Estetik açıdan ideal bir perinede doğum dikiş izleri ve cilt katlantıları olmamalı, perine açık renkli, düz ve gergin olmalı, mümkün olduğunca anüs-vajina arası perineal mesafe uzun olmalıdır.

Perinoplasti için anestezi ne olmalıdır?

Epizyotomi izleri çok fazla değil ise, lokal anestezi altında 30 dakika gibi bir sürede  uygulanabilir. Ancak bazı epizyotomi izleri çok geniş olabilir veya beraberinde vajinoplasti uygulama ihtiyacı olabilir. Bu grup hastada cerrahi süresi uzun olacağı için lokal anesteziye biraz sedasyon eklenebilir veya genel/ epidural anestezi uygulanabilir.

Perinoplasti Sonrası İşe Dönme Süresi Nedir?

Perinoplasti (epizyotomi izlerinin düzeltilmesi) sonrası ilk 72 saat biraz ağrı, sancı olacaktır. İşlemden 5/6 gün sonra kişinin işe dönmesi mümkündür.

Perinoplasti Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Var mı?

Perinoplasti (epizyotomi izlerinin düzeltilmesi)  sonrası , ilk birkaç gün fazla ayakta kalmamak, vulvaya buz uygulamak ve bölgenin hyjenine dikkat etmek çok önemlidir. Perinoplasti sonrası altı hafta cinsel ilişkiye girmemek , yapılan  cerrahinin düzgün iyileşmesi açısından çok önemlidir.

Estetik Genital Cerrahi Hakkında Daha Fazla Makale için Tıklayınız.

Sibel Malkoç Full CVsi için Tıklayınız. 

Sibel Malkoç Youtube Sibel Malkoç Facebook Sibel Malkoç