Vajina Estetiği / Vajina Daraltma (Vajinoplasti Operasyonları)

Vajina normal doğumlara bağlı olarak veya yaşla zaman içinde deforme olabilir. Bu deformasyon , kadında estetik kaygılara yol açtığı gibi , idrar kaçırma, rahim ve bağırsak sarkması gibi işlevsel bozukluklara da yol açabilir.

Zaman içinde vajinada oluşan bu genişlemeler , cinsel isteksizliğe ve çiftlerin soğumasına yol açabilir.Ayrıca ilişki esnasında vajinadan ses gelmesi birçok çifti rahatsız eden bir konudur.

Bu grup hastaya hizmet vermek amacı ile yapılan vajinoplasti operasyonlarında , genel ya da lokal anestezi altında , 30-45 dakika süren bir operasyon ile deformasyona uğrayan vajina daraltılır. Hasta 2-3 gün sonra günlük hayatına , 3-4 hafta sonra da cinsel yaşamına geri dönebilir.

Normal doğum sonrası karşılaştığımız epizyotomi kesisine bağlı vajina yapısında oluşan kalıcı hasarlar vajinal genişlemelere ve gevşemelere neden olur. Bu durum giderek cinsel birliktelikde çiftlerin her ikisi için de sorun olmaya başlar. Cinsel ilişki sırasında ağrı, cinsel doyumda azalma ve cinsel ilişki sıklığında azalmaya zemin hazırlar. Zaman içinde kadının kendine olan güveni azalır ve cinsel isteksizlik gelişir.

Son yıllarda cinsel hayatla vajina estetiği arasındaki bu ilişki, kadınların vajinal estetik (vajinoplasti veya vajina daraltma) operasyonlarına daha sık başvurmasına neden olmaktadır. Her geçen gün daha çok yaygınlaşan vajinal estetik operasyonlar ile kadınların psikolojik kaygılarını düzeltmekde ve kendilerine güvenlerini artırarak cinsel hayatlarındaki mutsuzluklarını ortadan kaldırmaktadır

Vajina estetiği operasyonlarının (Vajinoplasti) yaygınlaşması ile pek çok kadının gizli sorunlarına estetik çözümler sağlanarak özgüvenleri kazandırılmaktadır. Bu operasyonlarla sadece görsel bozukluklar değil aynı zamanda işlevsel eksiklikler de yerine getirilmekte ve hastaların hayat kaliteleri yükseltilirken, psikolojik bozuklukları düzeltilmektedir.

Vajina Daraltma (Vajinoplasti) operasyonları hangi hastalara uygulanır?

Vajina daraltma (Vajinoplasti) operasyonlarını temelde iki grupta inceleyebiliriz: Birinci grup operasyonlar için başvuran hastalar genelde genç yaşlarda ve epizyotomi kesilerinin düzgün iyileşmemesine bağlı vajinal deformasyonları vardır. Cinsel ve estetik sorunları ön plandadır. İkinci grupta ise daha ileri yaşlarda, estetik kaygılardan çok idrar kaçırma, rahim ve barsak sarkması gibi işlevsel bozukluklar ile başvuran hastalar vardır. Bu hastalar çoğu zaman problemlerini görmezden gelir ve doktora başvurmayı ertelerler.Çünkü bu durumlarını paylaşmaktan utanırlar. Büyük kısmının eşinin ve kendisinin cinsel sorunları vardır. bölgesi

Neden Vajinada Genişleme ve Gevşeme olur ?

Çok sayıda normal doğum, kürtaj veya jinekolojik girişimsel işlemler ve iri bebek doğurma hikayesi olan bayanlarda sıklıkla vajinada genişleme ve gevşeme şikayeti ile karşılaşıyoruz. Kontrolsüz ve uzun süren doğumlar, doğum dikiş izlerinin skar dokusu vajinada kalıcı genişlemelere ve ağrılı ilişkiye neden olabilir. Bir süre sonra vajinada oluşan bu genişlemeler, eşlerin birlikteliği sırasında cinsel doyumda azalma ve giderek cinsel isteksizliğe ve diğer cinsel patolojilere zemin hazırlar. Cinsel birliktelik ve günlük aktiviteler sırasında ‘vajinadan ses gelmesi’ sıklıkla hastaların kendilerini eşlerine karşı kötü hissetmelerine ve kendilerine güvenlerini kaybetmelerine yol açar. Genelde bu durumu ‘Eşim bana rahatsız olmadığını söylese de ben çok utanıyorum ve cinsel ilişkiye girmeyi erteliyorum’ şeklinde ifade ederler.

Bu tip şikayetleri olan hastalarda Vajina daraltma (Vajinoplasti) operasyonları ile yüksek oranda hasta memnuniyetine ulaşmaktayız.

Vajina daraltma (Vajinoplasti) operasyonu nasıl yapılır?

Bu tip operasyonlarda genelde lokal veya genel anestezi tercih edilebilir. Hastanın tercihine göre genel anestezi de uygulanabilir. Vajinoplasti operasyonu ortalama 30-45 dakika kadar sürer. Genelde adet bitiminde operasyon planlanır ve operasyon sonrası kişisel hijyeni ile ilgili bilgiler verilir. Operasyon sonrası hastaların ortalama 3- 4 hafta cinsel ilişkiye girmemeleri önerilir.

Vajinoplasti ( Vajina Daraltma Operasyonu) Sonrası İyileşme Süreci Nedir?

Vajinoplasti sonrası hastanede bir gece kalınabilir. Cerrahiden 5 ile 7 gün sonra günlük hayata geri dönülebilir. Bu sürede önemli olan bölgenin temizliğine dikkat edilmesi gerekliliğidir. Vajinoplasti sonrası dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da bacakları ayırarak yapılan yoga v.s gibi aktivitelere bir süre ara verilmesidir.

Vajinoplasti (Vajina Daraltma Operasyonu) Sonrası Cinsellik Ne Zaman Başlar ?
Vajinoplasti sonrası cinsel aktiviteye  dört hafta sonra , doktorunuzun kontrol onayı ile başlayabilirsiniz. İlk birkaç ilişkide yeni formasyondaki vajina yapısına adapte olabilmek adına daha yavaş ve lubrikan kullanarak ilişkiyi deneyebilirsiniz. Zaman içinde bu yeni yapıya alışacak ve  orgazmda artış olduğunu gözlemliyeceksiniz.

Op. Dr. Sibel Malkoç

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Dr. Sibel Malkoç, 25 yıllık uzman hekim hizmeti boyunca birçok yurt içi ve yurt dışı eğitim semineri ve kongreye katıldı.

Gebelik takibi, idrar kaçırma cerrahisi ve laser tedavileri, genital estetik cerrahi ve laser uygulamaları ile vajinismus tedavisi özel ilgi alanlarıdır.

Özellikle ameliyatlı ve lazer destekli VAJİNA ESTETİĞİ konusunda uzmanlaşarak hastalarına hizmet vermektedir.