Vajina Estetiği (Vajinoplasti Operasyonları)

Vajina normal doğumlara bağlı olarak veya yaşla zaman içinde deforme olabilir. Bu deformasyon , kadında estetik kaygılara yol açtığı gibi , idrar kaçırma, rahim ve bağırsak sarkması gibi işlevsel bozukluklara da yol açabilir.

Zaman içinde vajinada oluşan bu genişlemeler , cinsel isteksizliğe ve çiftlerin soğumasına yol açabilir.Ayrıca ilişki esnasında vajinadan ses gelmesi birçok çifti rahatsız eden bir konudur.

Bu grup hastaya hizmet vermek amacı ile yapılan vajinoplasti operasyonlarında , genel ya da lokal anestezi altında , 30-45 dakika süren bir operasyon ile deformasyona uğrayan vajina daraltılır. Hasta 2-3 gün sonra günlük hayatına , 3-4 hafta sonra da cinsel yaşamına geri dönebilir.

Normal doğum sonrası karşılaştığımız epizyotomi kesisine bağlı vajina yapısında oluşan kalıcı hasarlar vajinal genişlemelere ve gevşemelere neden olur.

Bu durum giderek cinsel birliktelikde çiftlerin her ikisi için de sorun olmaya başlar.

Cinsel ilişki sırasında ağrı, cinsel doyumda azalma ve cinsel ilişki sıklığında azalmaya zemin hazırlar. Zaman içinde kadının kendine olan güveni azalır ve cinsel isteksizlik gelişir.

Son yıllarda cinsel hayatla vajina estetiği arasındaki bu ilişki, kadınların vajinal estetik (vajinoplasti veya vajina daraltma) operasyonlarına daha sık başvurmasına neden olmaktadır.

Her geçen gün daha çok yaygınlaşan vajinal estetik operasyonlar ile kadınlar psikolojik kaygılarını düzeltmekde ve kendilerine güvenlerini artırarak cinsel hayatlarındaki mutsuzluklarını ortadan kaldırmaktadır.

Normal doğum sonrası vajinada oluşan gevşeme ve genişlemelere ek olarak doğum dikiş izlerinin kötü iyleşme göstermesi (skatris), renk ve şekil değişiklikleri olması hem psikolojik bozukluklara hem de ağrılı cinsel ilişkiye yol açabilir.

Bazı kadınlarda iç dudaklarda (Labia minor) sarkma, genişleme, renk değişimi ve asimetrik görüntü oluşması da, hem görsel olarak estetik kaybına hem de cinsel birliktelik sırasında her iki partner için engel oluşturarak psikolojik bozukluklara neden olabilir. Genç yaşlarda bu sorunlarını görmezden gelen veya tedavinin olmadığını düşünen kadınların daha ileri yaşlarında, bu tabloya barsak sarkması, idrar torbasında sarkma ve rahim sarkması da eşlik edecektir.

Genital organının görüntüsünden hoşnutsuz pekçok genç kız bu sorunlarını kimseyle paylaşamamakda ve cinsel birliktelikde başarısız olacağı kaygısıyla kendilerine güvenlerini kaybederek cinsel birlikteliği ve evlenmeyi ertelemektedir.

Vajina estetiği operasyonlarının yaygınlaşması ile pekçok kadının gizli sorunlarına estetik çözümler sağlanarak özgüvenleri kazandırılmaktadır. Bu operasyonlarla sadece görsel bozukluklar değil aynı zamanda işlevsel eksiklikler de yerine getirilmekte ve hastaların hayat kaliteleri yükseltilirken, psikolojik bozuklukları düzeltilmektedir.

Vajina Daraltma (Vajinoplasti) operasyonları hangi hastalara uygulanır?

Vajina daraltma (Vajinoplasti) operasyonlarını temelde iki grupda inceleyebiliriz: Birinci grup operasyonlar için başvuran hastalar genelde genç yaşlardadır ve epizyotomi kesilerinin düzgün iyleşmemesine bağlı vajinal deformasyonları vardır. Cinsel ve estetik sorunları ön plandadır. İkinci grupda ise daha ileri yaşlarda, estetik kaygılardan çok idrar kaçırma, rahim ve barsak sarkması gibi işlevsel bozukluklarla başvuran hastalar vardır. Bu hastalar çoğu zaman problemlerini görmezden gelir ve doktora başvurmayı ertelerler çünkü bu durumlarını paylaşmakdan utanırlar. Büyük kısmının eşinin ve kendisinin cinsel sorunları vardır. Vajina bölgesi daraltılır, idrar torbası ve barsak sarkması da düzeltilir (Ön ve Arka Kolporafik Onarım).

Neden vajina da genişleme ve gevşeme olur ?

Çok sayıda normal doğum, kürtaj veya jinekolojik girişimsel işlemler ve iri bebek doğurma hikayesi olan bayanlarda sıklıkla vajinada genişleme ve gevşeme şikayeti ile karşılaşıyoruz. Kontolsüz ve uzun süren doğumlar, doğum dikiş izlerinin skar dokusu vajinada kalıcı genişlemelere neden olur.

Bir süre sonra vajinada oluşan bu genişlemeler, eşlerin birlikteliği sırasında cinsel doyumda azalma ve giderek cinsel isteksizliğe ve diğer cinsel patolojilere zemin hazırlar. Cinsel birliktelik ve günlük aktiviteler sırasında ‘vajinadan ses gelmesi’ sıklıkla hastaların kendilerini eşlerine karşı kötü hissetmelerine ve kendilerine güvenlerini kaybetmelerine yol açar. Genelde bu durumu ‘Eşim bana rahatsız olmadığını söylese de ben çok utanıyorum ve cinsel ilişkiye girmeyi erteliyorum’ şeklinde ifade ederler.

Bu tip şikayetleri olan hastalarda Vajina daraltma (Vajinoplasti) operasyonları ile yüksek oranda hasta memnuniyetine ulaşmaktayız.

Vajina daraltma (Vajinoplasti) operasyonu nasıl yapılır?

Bu tip operasyonlarda genelde lokal anestezi tercih edilir. Hastanın tercihine gore genel anestezi de uygulanabilir. Ortalama 30 dakika sürer. Önceki kesi bölgesinin etrafındaki kötü iyleşmeye bağlı renk ve şekil bozukluklarını içeren ‘skatris’ dokusu da düzeltilir. Genelde adet bitiminde operasyon planlanır ve operasyon sonrası kişisel hijyeni ile ilgili bilgiler verilir. Operasyon sonrası hastaların ortalama 3- 4 hafta cinsel ilişkiye girmemeleri önerilir.

Op. Dr. Sibel Malkoç

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Dr. Sibel Malkoç, 25 yıllık uzman hekim hizmeti boyunca birçok yurt içi ve yurt dışı eğitim semineri ve kongreye katıldı.

Gebelik takibi, idrar kaçırma cerrahisi ve laser tedavileri, genital estetik cerrahi ve laser uygulamaları ile vajinismus tedavisi özel ilgi alanlarıdır.

Özellikle ameliyatlı ve lazer destekli VAJİNA ESTETİĞİ konusunda uzmanlaşarak hastalarına hizmet vermektedir.