Vajinismus Nedir ve Tedavi Edilebilir mi?

 Vajinismus nedir?

         Vajinismus ;  başta vajina etrafındaki kaslar olmak üzere, tüm vücutta kasılma, endişe, korku, tiksinme ve panik halinin  oluşmasına verilen isimdir. Tüm bunları hisseden kadın,, bacaklarının açılmasını engelleyecek boyutta refleks olarak bacaklarını sıkıca kapatır ve elleriyle eşini iter. Kızlık zarlarının çok kalın ya da vajinalarının çok dar olduğunu düşünen bu kadınlar, oluşan acı beklentisi sonucunda kendilerini savunma ve koruma çabaları içine girerler. İşte buna VAJİNİSMUS denir. Doğru olan vajinismus tanısının konulması için bozukluğun sürekli ya da yenileyici bir biçimde görülmesi gerekliliğidir.

“Ya acırsa” diye korkup cinsel ilişkinin gerçekleşmesine izin vermemek (Vajinismus) için istemsiz bir şekilde kendini kasar. VAJİNİSMUSTA  kadının kontrolü dışındaki kasılmalar bilinçdışından köken alan vajinal bir refleks olduğu kadar, ilkel ve bedensel bir korku refleksidir. 2 cm’lik düz kaslardan oluşan vajina girişi, hastanın yanlış algısına göre; kasılmalar nedeniyle daralmakta, sertleşmekte ve birleşmeyi hemen hemen imkansız hale getirmektedir.

Vajinismus Tedavi Edilebilir mi?

        Vajinismus kadının değil, çiftin bir sorunudur. Normal olarak, cinsel ilişkiyi reddeden vajinismus kadınlarının, eşlerinde de zamanla ereksiyon problemleri, cinsel isteksizlik veya erken boşalma olması beklenen bir durumdur. Tüm bunlar kadının kendine güvensizliğini artırıp, terk edilme korkusu yaşamasına neden olabilir.

İşte tüm bu nedenlerden dolayı; vajinismus saklanmamalı, süre uzatılmamalı ve mutlak cinsel terapistlerden yardım alınmalıdır. Çünkü doğru vajinismus terapi ve tedavi ile, bir hafta-on gün gibi bir sürede %100 tedavi edilebilen bir hastalıktır.

Öncelikle, vajinismusun tedavi edilebilir geçici bir rahatsızlık olduğunu bilmemizde fayda var. Vajinismus kadınları, tam bir iyileşme gösterecekleri için şanslılardır. Bu tedavi sürecinde yapılması gereken tek şey, kadına iyi bir rehber olacak cinsel terapist veya seksologu bulması, herşeyi açıksa anlatması ve en önemlisi de iyileşme arzusunun olmasıdır. Kadın bunu yapmayı başardığı takdirde, cinsel terapistinin veya seksoloğunun ona önereceği aşk oyunları adı verilen egzersizlerle kendi kendini bir hafta-on gün gibi kısa bir sürede vajinismus tedavi edebilecektir.

      Vajinismus  tedavisinde ; danışanı cinsel açıdan doğru bilgilendirmek, istemsiz kasılan vajina kaslarını kontrol etmeyi öğretmek ve ardından doğru aşk oyunları (egzersizler) ile basamak-basamak ilerlemek, çok kısa sürede problemin ortadan kalkmasını sağlayacaktır.

Son yılllarda yetersiz, başarısız psikoterapi ve/veya cinsel tedavi uygulanmış kadınların motivasyonları düşük, düzelme umudunu kaybetmiş, zor vakalar haline geldiğini de görmekteyiz. Bu nedenle vajinismus tedavisinde en önemli yaklaşım, bu işin eğitimini almış, cinsel terapist veya seksologa ulaşmaktır.

Op. Dr. Sibel Malkoç

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Dr. Sibel Malkoç, 25 yıllık uzman hekim hizmeti boyunca birçok yurt içi ve yurt dışı eğitim semineri ve kongreye katıldı.

Gebelik takibi, idrar kaçırma cerrahisi ve laser tedavileri, genital estetik cerrahi ve laser uygulamaları ile vajinismus tedavisi özel ilgi alanlarıdır.

Özellikle ameliyatlı ve lazer destekli VAJİNA ESTETİĞİ konusunda uzmanlaşarak hastalarına hizmet vermektedir.