Menopoz ve Cinsellik

Menopozda Cinsellik Neden Azalır?

Kelime anlamı olarak adet görme ve yumurtlamanın sonlanması olsa da kadının bu dönemde yaşadıkları ve hissettikleri nedeni ile üzerine ciddiyetle durulması bir dönemdir Menopoz, peki ya bu menopozda cinsellik konusunda dikkat etmemiz gereken, tedavisi olmadığını düşündüğümüz durumlar nedir? Makalemizde menopozda cinsellik konusu ile ilgili bütün sorularınız cevabınızı bulabilirsiniz.

Ortalama menopoz yaşı toplumdan topluma değişmekle beraber , menopoz yaşını belirleyen en önemli etken genetik yatkınlıktır. Türkiye için ortalama menopoz yaşı 47.5 tur. Menopoz, insan hayatının uzaması ile beraber kadın yaşamının neredeyse üçte birini kapsar hale gelmiştir, hal böyle olunca menopozda cinsellik konusu daha çok araştırılan ve merak edilen bir konu haline gelmiştir.

Estrojen hormonunun menopozda cinsellik üstündeki etkisi?

Aslında tamamen doğal bir süreç olmasına rağmen, eksilen estrojen hormonu birçok sistemi ilgilendiren ve kadın yaşam kalitesini belirgin olarak değiştirebilecek bir çok sonuçları da beraberinde getirmektedir. Bu hormonun azalması, başka sorunların yanında menopozda cinsellik isteğinin azalmasında önemli bir yol oynamaktadır.

Menopozda Cinsellik

Menopozda Beni Ne Bekliyor?

Menopozda Cinsellik

Bu olayların bilincinde olunduktan sonra menopozda cinsellik daha özgürce ve gebelik riski olmadan yaşanabilir. Menopozda cinsellik azalan estrojenin etkisi ile vaginal kuruma ve doku kayganlığı azalması nedenleri ile ilişkide acı ve yanma hissedilebilir, dolayısıyla bu durum menopozda cinsellik isteğini azaltmaktadır. Menopozda estrojen azalması yanısıra , kadında üretilen ve libidoyu sağlayan androjenlerde bir miktar azalır. Bu azalma ise libido azalmasına yol açabilir..En temel androjen olan TESTESTERON kadın cinselliğinde önemli bir rol oynar. Testesteron eksikliğinde kadınlarda libido azlığı, açıklanamayan yorgunluk ve motivasyon eksikliği olur..

MENOPOZ YAŞLANMANIN BAŞLANGICI OLMADIĞI GİBİ KADINLIĞIN SONU DA ASLA DEĞİLDİR…

Menopozda cinselliği etkileyen en büyük sorunlardan birisi cinsel organlarda kuruluk ve cinsel ilişkide yanma, acıma şikayeti olan kadınlarda lokal olarak uygulanan kremler ve fitiller oldukça yararlı olabilmektedir. Estrojen takviyesine rağmen libido azlığı, açıklanamayan yorgunluk , motivasyon eksikliği olan hastalarda ANDROJEN ETKİLİ ilaçlar tedaviye eklenmektedir.

Menopozda Cinsellik Nasıl Korunur?

Menopoz dönemindeki kadınlar cinsel kaynaklı sıkıntılarını büyük bir açıklıkla hekimleriyle paylaşırlarsa, daha güzel ve kaliteli bir cinsel yaşam için gerekli desteği alabilir ve daha sağlıklı ve mutlu bir menopoz dönemi geçirebilirler. Bu destekler aynı zaman menopozda cinsel hayatınıza da pozitif yönde etkileyecektir.

Menopoz Hakkında Daha Fazla Makale için Tıklayınız.

Sibel Malkoç Full CVsi için Tıklayınız. 

Sibel Malkoç Youtube Sibel Malkoç Facebook Sibel Malkoç

Op. Dr. Sibel Malkoç

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Dr. Sibel Malkoç, 25 yıllık uzman hekim hizmeti boyunca birçok yurt içi ve yurt dışı eğitim semineri ve kongreye katıldı.

Gebelik takibi, idrar kaçırma cerrahisi ve laser tedavileri, genital estetik cerrahi ve laser uygulamaları ile vajinismus tedavisi özel ilgi alanlarıdır.

Özellikle ameliyatlı ve lazer destekli VAJİNA ESTETİĞİ konusunda uzmanlaşarak hastalarına hizmet vermektedir.