Erken Menopoz Nedir, Tedavi Edilmeli midir?

40 yaşından önce menopoz tablosunun görülmesine erken menopoz denir. Görülme sıklığı kadın popülasyonunda %1 dir. Pek çok sağlık problemleri ve hatta yaşam kısalması da söz konusu olduğundan bu kadınlara mutlaka en az normal menopoz yaşına kadar hormon destek tedavisi uygulanmalıdır.

Erken Menopozun Nedenleri Nelerdir?

Erken menopoza giren hasytaların %40 ında genetik yatkınlık görülmektedir. Bu nedenle ailesinde erken menopoza giren giren kadınların olduğunu bilen kişiler, bu açıdan daha dikkatli olmalı ve çocuk sahibi olmayı ertelememelidirler.

Yumurtalıkların virüslere bağlı enfeksiyonları erken menopoza yol açabilir. Kabakulak, sitomegalovirus, sıtma , suçiçeği gibi hastalıkların erken menopoza yol açabileceği öne sürülmüş ama bu konuda kesin kanıtlar ortaya konulmamıştır.

Kemoterapi ve radyoterapi tedavileri de erken menopoza neden olabilir.

Otoimmun hastalıklar da , vücudun bağışıklık sistemini ilgilendirir ve yumurtalık dokusuna karşı antikorlar oluşup, yumurtalık dokusunun tahrip olmasına neden olabilir.

Erken Menopozun Tanısı Nasıl Konur?

Tanıda kanda FSH, LH ve E2 hormonlaının düzeylerine bakılır. Kesin tanı için 1 hafta ara ile 2-4 kez kan örneklerine bakılması gerekir.

Erken Menopoz Tedavisi Nedir?

Öncelikle bu hastaların %10-15’inde kendiliğinden geri dönüş olabileceği göz önünde bulundurulmalı ve belli aralarla hormon değerlerine bakılmalıdır. Eğer kişi çocuk sahibi olmak istiyor ise kanda FSH ve LH düzeylerine bakılarak, gebeliği hızlandırmak için yumurtalıkları uyarıcı ilaçlar verilebilir. Diğer hastalarda kemik erimesi ve diğer menopoz belirtilerinin önlenmesi için hormon tedavisine başlanmalıdır. Hormon tedavisi sırasında hastaların%10-20 sinde kendiliğinden menopozdan çıkabileceği ve bu nedenle hastaların küçük bir bölümünün kendiliğinden gebe kalabileceği unutulmamalıdır. Hormon tedavisi gebeliği engellememekte ve oluşan gebelik üzerinde de ciddi bir sakatlığa yol açmamaktadır.

Hormon takviyesi ayrı ayrı estrojen ve progesteron hapları ya da doğum kontrol haplarıyla uygulanabilir.

Sonuç olarak, erken menopoza giren bu kadınlardaki kemik erimesi, kalp hastalıklarına eğilim ve sonuçta da yaşam süresinin kısalmasına bile neden olabilecek bir hastalık olan erken menopozun mutlaka uygun ilaçlarla tedavisi gereklidir.

Op. Dr. Sibel Malkoç

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Dr. Sibel Malkoç, 25 yıllık uzman hekim hizmeti boyunca birçok yurt içi ve yurt dışı eğitim semineri ve kongreye katıldı.

Gebelik takibi, idrar kaçırma cerrahisi ve laser tedavileri, genital estetik cerrahi ve laser uygulamaları ile vajinismus tedavisi özel ilgi alanlarıdır.

Özellikle ameliyatlı ve lazer destekli VAJİNA ESTETİĞİ konusunda uzmanlaşarak hastalarına hizmet vermektedir.