Kadınlarda Ağrılı Cinsel İlişki (Disparonia)

İlişki sırasında yineleyici ve devamlı genital ağrı olmasına disparonia denir. Kadınların üçte ikisi hayatının bir döneminde bu hastalığı geçirir. Yüzeyel ve derin olmak üzere 2 tipi vardır.

  • Yüzeyel disparoniye; kronik enfeksiyonlar, klitorisin aşırı duyarlılığı, epizotomi skarı, vajinal enfeksiyonlar, yeterli ıslanmadan girilen ilişkiler neden olabilir.
  • Derin disparoniye ise; vajinanın yapısal bozuklukları, sistit, endometriosiz, bağırsak hastalıkları ve genital organlarda sarkma neden olabilir.

Cinsellikle ilgili kaygılar, olumsuz önyargılar, cinsel taciz öyküsü, evlilikle ilişkili sorunlar, ağrı beklentisi, korku, suçluluk ve öfke ise psikososyal disparoniya olarak karşımıza çıkar. Disparonia nın psikojenik veya organik olup-olmadığını ayırt edilmesi çok önemlidir. Organik nedenler, bir jinekolog tarafından yapılacak muayene ile ayırt edilebilir.

Psikojenik kökenli disparonia da asıl nedeni bulmak çok önemlidir. Disparonia nedeni ile kesintiye uğrayan cinsel ya da cinsel olmayan ilişkilerin özsaygı, kadınlık ve mutluluk üzerinde önemli etkileri bulunur.

Tedavi de; organik neden var ise, nedene yönelik tıbbı tedavi uygulanır. Psikolojik problemlerde; asıl neden(kızgınlık, endişe, korku, depresyon, cinsel taciz öyküsü, suçluluk-kefaret) tespit edilmeye çalışılır. Nedene yönelik olarak cinsel terapiye başlanır ve çiftler tedaviye beraber alınır.

Op. Dr. Sibel Malkoç

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Dr. Sibel Malkoç, 25 yıllık uzman hekim hizmeti boyunca birçok yurt içi ve yurt dışı eğitim semineri ve kongreye katıldı.

Gebelik takibi, idrar kaçırma cerrahisi ve laser tedavileri, genital estetik cerrahi ve laser uygulamaları ile vajinismus tedavisi özel ilgi alanlarıdır.

Özellikle ameliyatlı ve lazer destekli VAJİNA ESTETİĞİ konusunda uzmanlaşarak hastalarına hizmet vermektedir.