Kadın Cinsel İşlev Bozuklukları ve Tedavisi

Beden ve ruh sağlığımızın en temel olgusu cinsellik, Türkiye’de gerek toplumsal gerekse dini açıdan tabu olarak kabul edildiği için çözümlenmesi zor olan bir dürtü olarak karşımıza çıkar. Bu dürtü, ikincil öneme sahip bir dürtüdür ve amacı, neslin devamını sağlamaktır.

Doğal olarak insanoğlu cinseldir. Cinsellik, yaşamı renklendiren, keyifli ve eğlenceli hale getiren, yaşamsal, sağlıklı ve ayrılmaz bir parçamızdır.

Cinsellik, ilk önce kendini ve partnerini iyi tanımakla başlar. Kendi haline bırakılırsa doğal bir şekilde yaşanan cinsellik, ruhsal ve bedensel bir rahatlama sağlayarak, neslin devamını sağlar. Sağlıklı ve mutlu bir cinsel yaşam için öncelikle cinsellik hakkındaki önyargı ve mitlerden kurtulmak, kendimizi ve partnerimizi iyi tanımak ve doğru bilginin sahibi olmak gerekmektedir.

Peki, ne oluyor da zaman içinde o zevk aldıran ve uyum içinde devam eden cinsellik bir ızdıraba dönüşüyor? Bunları; önce hazırlayan, sonra başlatan ve son olarak da sürdüren etkenler olarak değerlendirebiliriz. Cinsel işlev bozukluklarının tedavisinde en önemli nokta; SÜRDÜREN OLAYI ORTADAN KALDIRMAKTIR. Ülkemizde kadınlarda görülen cinsel işlev bozukluklarının dağılımı şöyledir:

Unutulmaması gereken en önemli şey; CİNSEL İŞLEV BOZUKLUKLARININ TEDAVİ EDİLEBİLECEĞİDİR.

Bu nedenle bu konu ile ilgilenen profosyonellerden yardım almaktan çekinmeyiniz. 
 Cinsel Terapi de olayın nedenini tespit etmek ve ona yönelik tedavi planlamak ilk şarttır. Cinsel işlev bozukluklarının tek bir bireyle ilgili olarak değil, çiftin sorunu olarak algılanmasını sağlamak, TEDAVİ YERİNE GÜZEL SEVİŞME SANATINI ÖĞRETME TANIMINI kullanmak daha doğru olacaktır.

Cinsel İşlev Bozukluklarının Tedavisinde;
Organik nedenler elendikten sonar ilk basamak CİNSEL TERAPİ ile hastayı yönlendirmektir. Bunun yanında cinsel uyarıyı artıran bazı ilaçlar ve jellerde hastaya yardımcı olması amacı ile verilebilir. Bedeni, özelliklede genital bölgesi ile ilgilifiziksel olarak rahatsızlık duyan kadınlarada VAJİNAL ESTETİK UYGULAMALARI ve GENİTAL LASER uygulamaları ile yardımcı olunabilir. İlişki anında idrar kaçıran veya vajinasının esnekliğinden şikayetçi olan bir kadın, doğal olarak cinsellikten kaçacaktır.

İşte bu cerrahi yöntemler ve VAJİNAL LASER uygulamaları ile; vajinayı gençleştirme, duyarlılığını arttırmak da kuşkusuz kadının cinsel hayatında çok olumlu değişiklikler yapacaktır.

Vajinismus Nedir, Tedavi Edilebilir mi?

CİSED in yaptığı araştırmalar ve anket çalışmalarında kadınların cinsel işlev bozuklukları kliniklerine en sık başvuru nedeninin vajinismus olduğu gösterilmiştir. O halde vajinismusu ayrıca ele almak gerekir.

Vajinismus; başta vajina etrafındaki kaslar olmak üzere, tüm vücutta kasılma, endişe, korku, tiksinme ve panik hali olmasıdır. Bunun sonucunda kadın, bacaklarının açılmasını engelleyecek boyutta sıkıca kapatır ve elleriyle eşini iter. Kızlık zarlarının çok kalın ya da vajinalarının çok dar olduğunu düşünen bu kadınlar, oluşan acı beklentisi sonucunda kendilerini savunma ve koruma çabaları içine girerler. İşte buna VAJİNİSMUS denir.

Doğru olan bu tanının konulması için bozukluğun sürekli ya da yenileyici bir biçimde görülmesi gerekliliğidir. ‘’Ya acırsa’’ diye korkup cinsel ilişkinin gerçekleşmesine izin vermemek için, istemsiz bir şekilde yani kadının kontrolü dışındaki kasılmalar, bilinç dışından köken alan vajinal bir reflex olduğu kadar, ilkel ve bedensel bir korku refleksidir. 2 cm ‘lik düz kaslardan oluşan vajina girişi, hastanın yanlış algısına göre; kasılmalar nedeniyle daralmakta, sertleşmekte ve birleşmeyi hemen hemen imkansız hale getirmektedir.

Vajinismus kadının değil, çiftin sorunudur. Normal olarak, cinsel ilişkiyi reddeden kadınların, eşlerinde de zamanla ereksiyon problemleri, cinsel isteksizlik veya erken boşalma olması beklenen bir durumdur. Tüm bunlar kadının kendine güvensizliğini dahada artırıp, terk edilme korkusu yaşamasına neden olabilir. İşte tüm bu nedenlerden dolayı; vajinismus saklanmamalı, süre uzatılmamalı ve mutlak cinsel terapistlerden yardım alınmalıdır. Çünkü vajinismus doğru tedavi ve terapi ile, bir hafta, ongün gibi bir sürede %100 ‘e yakın bir oranda tedavi edilebilen bir hastalıktır.

Öncelikle, vajinismusun tedavi edilebilir geçici bir rahatsızlık olduğunu bilmemizde fayda var. Vajinismus kadınları, tam bir iyileşme gösterecekleri için şanslılardır. Bu tedavi sürecinde, yapılması gereken tek şey, kadına iyi bir rehber olacak cinsel therapist veya sexologu bulması, herşeyi açıkça anlatması ve en önemlisi de iyileşme arzusunun olmasıdır. Kadın bunu yapmayı başardığı takdirde, cinsel terapistinin veya sexoloğunun ona önereceği aşk oyunları adı verilen egzersizlerle, kendi kendini bir hafta, on gün gibi kısa bir sürede tedavi edecektir.

Tedavi de; danışanı cinsel açıdan doğru bilgilendirmek, istemsiz kasılan vajina kaslarını(aşk kasları) kontrol etmeyi öğretmek ve ardından doğru aşk oyunları (egzersiz) ile basamak-basamak ilerlemek, çok kısa sürede problemin ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Son yıllarda yetersiz, başarısız psikoterapi ve/veya cinsel tedavi uygulanmış kadınların tedavi motivasyonları düşük, düzelme umudunu kaybetmiş, zor vakalar haline geldiğini de görmekteyiz. Bu nedenle; vajinismus tedavisinde ilk ve en önemli yaklaşım, bu işin eğitimini almış, cinsel therapist veya sexologa ulaşmaktır.

Cinsel İşlev Bozukluklarında Lazerin Yeri Var mı?

Sorunun cevabı açık ve net olarak EVET’tir. YAG Lazer ile ameliyat ve ağrı olmaksızın vajinal dokuyu yenilemek ve daraltmak mümkündür.

Yapılan araştırmalar göstermiştir ki doğum yapan kadınlarda (özellikle normal doğum), yaşında ilerlemesi ile beraber vajinal dokuda esneme meydana gelmektedir. Bu esneme ile beraber, kadın cinsel hayatında özgüven problemi yaşamakta ve tedavi edilmediği takdirde bu kadınlar cinsel istek bozukluğu ile karşımıza çıkmaktadırlar. Tüm bu süreç uzadığında, bu durum aile içinde ciddi problemlere yol açmaktadır. Bu nedenle bize başvuran hastalarda, önceleri cerrahi yöntemle vajina daraltma operasyonları uygulamaktaydık. Şimdi artık AMELİYAT, ACI VE ANESTEZİ OLMAKSIZIN LAZER UYGULAMALARI ile vajinal dokuyu daraltıp, yenileyebilmekteyiz.

Neden Vajinal Lazer (İntimalase)?

  • Ameliyat, anestezi, kesi ve dikiş gerektirmiyor (non-invaziv).
  • Uygulama sırasında ve sonrasında acı duyulmuyor.
  • Günlük yaşantıya hemen dönülebiliniyor.
  • Yüksek başarı oranı ve hasta memnuniyeti sağlayan etkili bir çözüm.
  • Komplikasyon riski vey an etkisi olmayan güvenilir bir yöntem.
  • Öğle arasında bile uygulanabilecek kadar kısa sürüyor (20-30 dk)
.

Unutmayalım ki “Kadın Doğulmaz, Kadın Olunur.”Sevgiyle kalın

.

Op. Dr. Sibel Malkoç

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Dr. Sibel Malkoç, 25 yıllık uzman hekim hizmeti boyunca birçok yurt içi ve yurt dışı eğitim semineri ve kongreye katıldı.

Gebelik takibi, idrar kaçırma cerrahisi ve laser tedavileri, genital estetik cerrahi ve laser uygulamaları ile vajinismus tedavisi özel ilgi alanlarıdır.

Özellikle ameliyatlı ve lazer destekli VAJİNA ESTETİĞİ konusunda uzmanlaşarak hastalarına hizmet vermektedir.