Laser ile Genital Siğillerin Tedavisi

Genital siğillerin nedeni cinsel yolla bulaşan Human Papilloma Virüsü (HPV) dür. Genital siğillere genelde HPV Tip 6 ve HPV Tip 11 neden olur.  Siğillerin az bir kısmı görünür haldedir, büyük kısmı deri altında yer almaktadır. Lazer ile genital siğil tedavisi; dokuda fazla hasar yaratmadan  yüzeyde ve deri altında yerleşen siğilin ortadan kaldırılması işlemidir.


Lazer Genital Siğillerin Tedavisinde Tercih Edilmelidir?

Daha önceleri siğilleri ortadan kaldırmak için kullandığımız işlemler olan; koterizasyon, medikal krem tedavileri ve kriyoterapiye lazer ile genital siğillerin tedavisinin üstünlüğü; daha az ağrı ve acı ile uygulanabilir olması yanısıra , lazer ile genital siğil tedavisi sonrası bölgenin çok hızlı ve iz kalmaksızın iyileşebilmesidir.


Lazer İle Genital Siğillerin Tedavisi Nasıl Bir İşlemdir?

          Lazer ile genital siğillerin tedavisi lokal anestezi altında, çok kısa sürede ayaktan uygulanabilen bir işlemdir. İşlem sonrası kişi , günlük hayatına 24 saat gibi kısa bir sürede geri dönebilir.

Lazer İle Genital Siğillerin Tedavisi Sonrası İz Kalır mı?

Yapılan uygulama sonrası iyileşme çok kısa sürede başlar. Lazer ile genital tedavi sonrasında 24 saat içinde epitelizasyon başlar. Yaklaşık 72 saatte, hastaların yüzde doksanında iz kalmaksızın iyileşme tamamlanır.

Lazer İle Genital Siğillerin Tedavisi Kaç Kez Uygulanabilir?

          Maalesef genital siğiller tekrarlayabilir. Bu tedavi yönteminin biçimi ile ilgili değildir, tamamen bağışıklık sistemi ile ilgili bir durumdur. Bundan dolayıdır ki lazer ile genital siğil tedavisi istenildiği kadar uygulanabilir. Ancak uygulamalar önceki lezyonlar iyileştikten sonra planlanmalıdır.

Tüm bu nedenlerden dolayı günümüzde genital siğillerin destrüktif ( ortadan kaldırılması) tedavisinde ,modern ve kabul edilebilir lazer ile genital tedavi uygulamaları  birincil tedavi seçeneği olmalıdır.

Tüm bu nedenlerle genital siğillerin destrüktif ( ortadan lkaldırılması) tedavisinde , laser uygulamaları birincil tedavi seçeneği olmalıdır.

Op. Dr. Sibel Malkoç

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Dr. Sibel Malkoç, 25 yıllık uzman hekim hizmeti boyunca birçok yurt içi ve yurt dışı eğitim semineri ve kongreye katıldı.

Gebelik takibi, idrar kaçırma cerrahisi ve laser tedavileri, genital estetik cerrahi ve laser uygulamaları ile vajinismus tedavisi özel ilgi alanlarıdır.

Özellikle ameliyatlı ve lazer destekli VAJİNA ESTETİĞİ konusunda uzmanlaşarak hastalarına hizmet vermektedir.