Laser ile Genital Siğillerin Tedavisi

Geniatal siğillerin nedeni cinsel yolla bulaşan Human Papilloma Virüsü (HPV) dür. Genianat siğile genelde HPV Tip 6 ve HPV Tip 11 neden olur. Siğillerin az bir kısmı görünür haldedir, büyük kısmı deri altında yer almaktadır. Laser ile genital siğil tedavisi; dokuda fazla hasar yaratmadan yüzeyde ve deri altında yerleşen siğilin ortadan kaldırıması işlemidir.

Daha önceleri siğilleri ortadan kaldırmak için kulandığımız işlemler olan; koterizasyon, medikal krem tedavileri ve kriyoterapiye üstünlüğü; daha az ağrı ve acı ile uygulanabilir olması yanısıra , işlem sonrası bölgenin çok hızlı ve iz kalmaksızın iyileşebilmesidir. İşlem lokal anestezi altında, çok kısa sürede ayaktan uygulanabilir. İşlem sonrası kişi , günlük hayatına 24 saat gibi kısa bir sürede geri dönebilir.

Tüm bu nedenlerle genital siğillerin destrüktif ( ortadan lkaldırılması) tedavisinde , laser uygulamaları birincil tedavi seçeneği olmalıdır.

Op. Dr. Sibel Malkoç

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Dr. Sibel Malkoç, 25 yıllık uzman hekim hizmeti boyunca birçok yurt içi ve yurt dışı eğitim semineri ve kongreye katıldı.

Gebelik takibi, idrar kaçırma cerrahisi ve laser tedavileri, genital estetik cerrahi ve laser uygulamaları ile vajinismus tedavisi özel ilgi alanlarıdır.

Özellikle ameliyatlı ve lazer destekli VAJİNA ESTETİĞİ konusunda uzmanlaşarak hastalarına hizmet vermektedir.