İdrar Kaçırma Sorununun Ameliyatsız ve Acısız Bir Çözümü Var !

Idrar Kaçırma Tedavisinde Lazer Uygulamaları

Ülkemizde yapılan araştırmalar doğurganlık çağındaki kadınların %20-46 sının, menopoezdaki kadınların ise %40-69 nun idrar kaçırma sorunu yaşadıklarını gösteriyor. Pek çok kadın idrar kaçırma sorununu ped kullanmak, evden çıkmamak gibi yöntemlere baş vurarak, kendi çabaları ile yönetmeye çalışıyor . İşte tam da burada Laczer ile idrar kaçırma tedavileri devreye giriyor ve girmeli. Lazer ile idrar kaçırma tedavileri tüm dünyada ‘’ Koruyucu Tedaviler’’ olarak hayatımıza girmiştir. Yaş ve doğumlarla ilerleyen idrar kaçırma şikayeti , hayatımızı iyice zorlaştırmadan yapılacak Lazer ile idrar kaçırma tedavileri, kadınları koruyacak ve ileride ortaya çıkabilecek cerrahi bir uygulamanın olmasını engelleyebilecektir. İşte bu kapsamda Lazer ile idrar kaçırma tedavilerine bakacak olursak :

1-İdrar Kaçırma Tedavisinde Lazer Nasıl Etki Eder?

Vajinanın ön duvarı, idrar torbası ve işeme borumuzun arka duvarıdır. Vajina ön duvarına atılan lazer şutları, burada kollajen sentezini uyararak, mesane ve idrar borusunun (üretra) arka duvarınının güçlenmesini sağlar. Özellikle SUI dediğimiz; öksürme-gülme ile oluşan idrar kaçırmanın tedavisinde bir ay ara ile yapılan iki seans laser uygulaması ile hastaların şikayetlerinde %70 azalma görülmektedir.

2-Lazer İle İdrar Kaçırma Tedavisinde Uygulama Nasıl Yapılır?

Uygulama ofis koşullarında 20 dakika gibi kısa bir sürede, anesteziye ihtiyaç olmaksızın yapılabilir. Hasta Lazer ile idrar kaçırma tedavisi sonrası işine hemen geri dönebilir. Özel bir başlık ile vajina ön duvarına atılan lazer şutları ile hasta biraz ısı hissedebilir. Bunun dışında herhangi ağrı , acı olmaksızın laser ile idrar kaçırma tedavisi tamamlanır.

3-Lazer İle İdrar Kaçırma Tedavisi için Uygun Hasta Grubu Nedir?

Hafif ve orta derecede idrar kaçırma şikayeti olan her yaştaki hastaya lazer ile idrar kaçırma tedavisi uygulanabilir. Uygulama öncesi mutlaka hasta muayene edilmeli, ciddi bir idrar torbası sarkıklığı olmadığından emin olunmalıdır. Ayrıca diabet, parkinson, v.s gibi sistemik bir hastalıktan dolayı idrar kaçırmanın olmadığı da saptanmalıdır.Lazer ile idrar kaçırma tedavisi öncesi tespit edilen bir idrar yolu enfeksiyonu var ise tedavi edilmelidir. Ayrıca doğum yapan hastalarda ileride oluşabilecek idrar kaçırma problemlerine karşı, hiçbir yan etkisi olmadığı için koruyucu tedavi olarak Lazer ile idrar kaçırma tedavisi planlamak , kadın için ileriye dönük çok büyük bir yatırım olacaktır!!!!!

4- Lazer İle İdrar Kaçırma Tedavisi Sonrası Süreç Nasıl İşler?

Lazer ile idrar kaçırma tedavisinden hemen sonra günlük hayatınıza, işinize geri dönebilirsiniz. Çalışan kadınların öğle tatilinde yaptırıp işe geri dönmesinin mümkün olduğu bir işlemdir.Lazer ile idrar kaçırma tedavisi sonrası ağrı, acı veya akıntı olmaz. Sadece 3 gün ilişkiye ara vermekte fayda vardır.

5-Lazer İle İdrar Kaçırma Tedavisi Kaç Seans Uygulanmalıdır?

Başlangıçta 20 veya 30 gün ara ile iki seans genelde yeterli olmaktadır. Bazen daha şiddetli vakalarda bir 3. seans gerekebilmektedir. Sonrasında botox uygulamaların da olduğu gibi yılda bir kez tek seans yapılacak laser ile idrar kaçırma tedavisi ile etkinin devamını sağlamak mümkündür.

6- Lazer İle İdrar Kaçırma Tedavisi Kalıcı bir Tedavi midir?

Lazer ile idrar kaçırma tedavisinin etkisi ilk 2 seans uygulamadan sonra hastadan hastaya değişmekle beraber 18 aya kadar uzayabilmektedir. Bizim önerimiz ilk 2 uygulamadan sonra yılda bir kez tek seans lazer ile idrar kaçırma tedavisi uygulaması ile etkinin devamını sağlamaktır.

7-Lazer İle İdrar Kaçırma Tedavisinin Ne gibi Yan Etkileri Vardır?

Lazer ile idrar kaçırma tedavisinin hiçbir ciddi yan etkisi yoktur. Sadece işlem esnasında ısı artışına bağlı, hastalar ısıyı hissettiklerini ifade etmektedir.

8- Koruyucu Tedavi Olarak Lazer ile İdrar Kaçırma Tedavisi Uygulanabilir mi?

Yaşla (35 yaş üstü) ve doğumlardan sonra yılda bir kez yapılacak olan Lazer ile İdrar Kaçırma Tedavisi, ileride oluşabilecek olan idrar kaçırma şikayetlerinin oluşmasına engel olacaktır. Bizim de modern tıpta ki önerimiz, şikayetler başlamadan koruyucu olarak , idrar kaçırmanın önlenmesi için laser ile idrar kaçırma tedavilerine başlanılması yönündedir.

İdrar Kaçırmanın  Ameliyatsız Tedavisi Artık Lazer Tedavileri İle Mümkün!

İNCONTİLASE (Lazerle İdrar Kaçırma Tedavisi) ile ameliyat, anestezi,kesi ve dikiş olmadan idrar kaçırma problemi çözülebilir. Hafif ve  orta derecede ,stres ve karışık tip inkontinans (idrar kaçırma) sorununda, etkili olan bu tedavi yönteminde; Er: YAG lazer teknolojisi sayesinde üretral bölgede(işeme borusu) ve idrar kesesi ön duvarında fototermal (ısı) etkisi ile gerilim ve sıkılaşma sağlanır. Hastaların çoğunda tek seans yeterlidir, bazı hastalarda gerek görülür ise 1 ay sonra bir uygulama daha yapılabilir.

Neden İncontilase (Lazer Tedavisi)?

  • Operasyon öncesi ve sonrasında hiçbir bakım gerektirmez.
  • Ameliyat, anestezi, kesi ve dikiş gerektirmez.
  • Uygulama esnasında  ve sonrasında acı duyulmaz.
  • 20-25 dakika gibi kısa bir sürede uygulanabilir.
  • Günlük yaşantıya hemen dönülebilir.
  • Yüksek başarı oranları ve hasta memnuniyeti  sağlayan etkili bir yöntemdir.
  • Komplikasyon riski ve yan etkisi yoktur.

Op. Dr. Sibel Malkoç

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Dr. Sibel Malkoç, 25 yıllık uzman hekim hizmeti boyunca birçok yurt içi ve yurt dışı eğitim semineri ve kongreye katıldı.

Gebelik takibi, idrar kaçırma cerrahisi ve laser tedavileri, genital estetik cerrahi ve laser uygulamaları ile vajinismus tedavisi özel ilgi alanlarıdır.

Özellikle ameliyatlı ve lazer destekli VAJİNA ESTETİĞİ konusunda uzmanlaşarak hastalarına hizmet vermektedir.