Menopozda Vajinal Lazer Uygulamaları Neden Gerekli?

Vajinal Dokunun Gençleştirilmesi ve Vajinal Kuruluğun Giderilmesi İçin.

Ülkemizde yapılan çalışmalar, menopozdaki kadınların %40-69 ‘unda idrar kaçırma sorunu yaşadıklarını göstermiştir. Bunun yanında, menopozla beraber vajinada oluşan kuruluk ve daralma kadınların ilişki esnasında acı ve ağrı duymasına neden olduğunu bilmekteyiz. Bu yaş grubuna uygulanacak menopozal vajinal lazer uygulamaları ile vajinal dokunun kollajen sentezini uyararak, vajinal gençleştirme sağlamak mümkündür. Aynı zaman da uyarılan kollajen desteği ile menopozda uygulanacak vajinal lazer uygulamaları ile idrar kaçırma şikayetlerinde de anlamlı azalma olacaktır.

Menopozda Vajinal Kuruluk İçin Laser Uygulamaları Nasıl Yapılır?

Menopozda vajinal lazer uygulamaları 20 dakika gibi bir sürede ; anestezi olmaksızın uygulanır. Hasta işlem sonrası günlük hayatına geri döner.

Menopozda Vajinal Kuruluk da Lazer Uygulamalarının Etkisi Kalıcı mıdır?

Yaşlanma devam eden bir süreç olduğu gibi, aynen yüzdeki botoks uygulamaları gibi ihtiyaç duyuldukça tekrarlanabilir. İşlem sonrası vajinal estrojen tableti kullanan hastalarda etkinin daha kalıcı olduğu izlenmiştir. Genel olarak başlangıçta , yirmi gün ara ile yapılan iki seans menopozal vajinal lazer uygulamaları ile vajinal kuruluk tedavisi sonrası , yılda bir kez uygulama devamlılığı sağlayacaktır.

Menopozda Uygulanan Vajinal Lazer Uygulamalarının Ciddi Bir Yan Etkisi Var mı?

Menopoz döneminde vajinal kuruluğun veya vajinal atrofinin lazer ile tedavisinin gözlenmiş veya bildirilmiş hiçbir yan etkisi yoktur.

Menopozda Vajinal Lazer Uygulamalarının Sık Görülen İdrar Kaçırma Şikayeti Üzerinde de Tedavi Edici Etkisi Var mı?

Laser ısı etkisi ile kollajen sentezi ve kanlanmayı artırdığı için , idrar torbasının arka duvarının güçlenmesine neden olacak ve sonuçta idrar kaçırma şikayetlerin de menopoz dönemin de anlamlı bir azalma ortaya çıkacaktır.

Op. Dr. Sibel Malkoç

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Dr. Sibel Malkoç, 25 yıllık uzman hekim hizmeti boyunca birçok yurt içi ve yurt dışı eğitim semineri ve kongreye katıldı.

Gebelik takibi, idrar kaçırma cerrahisi ve laser tedavileri, genital estetik cerrahi ve laser uygulamaları ile vajinismus tedavisi özel ilgi alanlarıdır.

Özellikle ameliyatlı ve lazer destekli VAJİNA ESTETİĞİ konusunda uzmanlaşarak hastalarına hizmet vermektedir.