Menopoz ve Osteoporoz

Osteoporoz Nedir?

Kemik kaybı, kemik erimesi demektir. 35 yaşına kadar artan kemik yapımı bu yaştan itibaren artık kayıp dönemine girer ve menopoz döneminden sonra da bu kayıp çok hızlanmaktadır.Bunun da temel nedeni ,kadınlık hormonu olan östrojen eksikliğidir.Menopozdan sonra kemikte yılda %1-1.5 oranında bir kayıp görülür. Menopozdan 20 yıl sonra ise %30-40 oranında kayıp gerçekleşir.Bunun sonucunda boyda kısalma ve kırıklara eğilim görülür.Yapılan çalışmalarda 70 yaşındaki kadınların %25 inde sırt veya bel kemiklerinde ve 90 yaşındaki kadınların %20 sinde kalça kırığı olduğu saptanmıştır.

Osteoporoz ilerleyen yaşla beraber artar ve özellikle kadınlarda erkeklere göre daha sık görülür.Genel vücut yapısı ince olanlarda ,ailesinde kemik erimesi veya kemik kırığı öyküsü ya da boyunda kısalma öyküsü bulunan kadınlarda, 45 yaşından önce kendiliğinden menopoza giren ya da ameliyatla yumurtalıkların alınması nedeniyle cerrahi menopoza giren kadınlarda kemik erimesi daha erken ve ağır görülür.

Osteoporoz en sık vücudun yükünü taşıyan omurları etkiler. Tüm osteoporozun %40-50 si omurlarda,%20 si kalçada ,%10-15 i el bileklerinde ve %20 si diğer kemiklerde görülür.Bunun sonucunda özellikle ileri yaşlarda omurlardaki çökme kırıklarına bağlı olarak boyda kısalma olabileceği gibi, hafif düşmeler sonucunda ya da kendiliğinden, başta kalça olmak üzere diğer kemiklerde hayatı tehdit eden kırıklar meydana gelebilir.Bunun dışında uzun süre adet görmeyen kadınlarda, gıda ile kalsıyum alımı az olanlarda, hareketsiz bir yaşam tarzı sürenlerde ,aşırı sigara- alkol tüketenlerde, güneş ışığı ve dolayısı ile D vitamininden yoksun olanlarda, kortizon ve diğer bazı ilaçları kullanmak zorunda olanlarda ve başta hipertroidi olmak üzere çeşitli hormonal hastalıkları olanlarda osteoporoz riski yüksektir.

İşte tüm bu nedenlerden dolayıdır ki ; hiç bir şikayeti olmayan kadınlarda bile menopoza girdiklerinde bir kez ve daha sonra beşer yıllık aralıklarla kemik ölçümü önerilmektedir.

Op. Dr. Sibel Malkoç

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Dr. Sibel Malkoç, 25 yıllık uzman hekim hizmeti boyunca birçok yurt içi ve yurt dışı eğitim semineri ve kongreye katıldı.

Gebelik takibi, idrar kaçırma cerrahisi ve laser tedavileri, genital estetik cerrahi ve laser uygulamaları ile vajinismus tedavisi özel ilgi alanlarıdır.

Özellikle ameliyatlı ve lazer destekli VAJİNA ESTETİĞİ konusunda uzmanlaşarak hastalarına hizmet vermektedir.