Menopozda Bitkisel Tedavinin Faydası Var mı?

Menopoz kadınların hayatındaki en zorlu dönemlerden biridir. Menopozla beraber azalan östrojen, kadında ateş basması, terleme, çarpıntı, uykusuzluk, halsizlik, ağrılı ilişki ve idrar kaçırmaya kadar gidebilen idrar yolu enfeksiyonlarına neden olabilir. İngiliz beslenme uzmanlarının yaptığı araştırmalar sonucu, soyalı yiyecek ve içeceklerin menopoz döneminde bozulan hormon dengesini düzeltmekte çok etkili olduğu bildirilmiştir. Uzmanlar soyanın, menopoz döneminin kadında yarattığı olumsuz etkileri azalttığı, menopozlu kadınlarda görülen kemik erimelerine karşı direnç oluşturduğunu da vurgulamışlardır.

Menopoz dönemindeki bir kadın için önemli iki faktör vardır. Bunlar egzersiz ve hayat tarzını düzenlemektir. Mümkün olduğunca merdivenleri kullanmak, günlük yürüyüş süresini artırmak, yapılacak en iyi ve basit egzersizlerdir. Menopoza bağlı şikayetleri azaltmak için yapılan tedavilerde birçok bitkisel ilaçlar kullanılmaktadır. Doktorun uyguladığı tedavi yöntemleri yanında uygulanacak olan doğal reçeteler, bu dönemde oluşan sıkıntılarınızı azaltmaya yardımcı olacaktır. Sinirsel gerginliğin azalması için papatya çayı ve melisa çayı  çok faydalı olabilir. Ateş basmalarını önlemek için  adaçayı ve akdiken çayı  içilmesi , bu semptomların azalmasında fayda sağlayacaktır. Ayrıcaketen tohumu  tüketiminin artırılmasında, vazomotor semptomlar dediğimiz; terleme, ateş basması v.s semptomları azaltacaktır.

Tüm bunların yanında , bu dönemde ayrıca baharatlı ve acılı gıda tüketimi azaltılmalı, kahve ,çay ,sigara tüketimi minimuma indirilmelidir. Bol  bol sebze yenmeli, süt içilmelidir. Ayrıca mevsimine göre taze sebze, meyve  yemek  ve bol su içmekte bu dönemdeki şikayetlerin azalmasına yardımcı olacaktır.

Sağlıklı Bir Menopoz Geçirmeniz Dileğiyle..

Op. Dr. Sibel Malkoç

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Dr. Sibel Malkoç, 25 yıllık uzman hekim hizmeti boyunca birçok yurt içi ve yurt dışı eğitim semineri ve kongreye katıldı.

Gebelik takibi, idrar kaçırma cerrahisi ve laser tedavileri, genital estetik cerrahi ve laser uygulamaları ile vajinismus tedavisi özel ilgi alanlarıdır.

Özellikle ameliyatlı ve lazer destekli VAJİNA ESTETİĞİ konusunda uzmanlaşarak hastalarına hizmet vermektedir.