Labioplasti (İç Dudak Estetiği) Nedir?

Genital bölgede iç ve dış dudaklar mevcuttur. Labium minuslar (iç dudaklar) büyük, sarkık veya asimetrik olabilir. Labium majuslar (dış dudaklar) çok iri olabileceği gibi , yaşla sarkabilir. Tüm bunlar estetik olarak kişiyi rahatsız edebileceği gibi , vajinal enfeksiyonlara da yol açabilir. Labiumları büyük olan hastalar sosyal ortamda rahatsızlık hissedip bikini, mayo ve dar pantolon giymede ve cinsel aktivitede rahatsızlık hissedebilirler.

Bu grupta yer alan hastalarımıza yaptığımız Labioplasti operasyonları genel veya lokal anestezi altında ,yaklaşık 30-45 dakika sürer. Labioplasti esnasında kullanılan dikişlerin alınmasına gerek yoktur ve iz kalmaz. Labioplasti sonrası; kişi 3-4 hafta sonra cinsel hayatına geri dönebilir.

Bakire olup labialarının büyüklüğünden veya asimetrisinden yakınan hastalara da  Labioplasti (iç dudak estetiği) uygulanabilir.İç ve dış dudaklar kızlık zarının çok önünde olduğu için bakire hastalar labioplastiden asla zarar görmez.

Labioplasti Operasyonu Nasıl Yapılır?

Labioplasti operasyonu ortalama 30 dk sürer ve genelde lokal anestezi tercih edilir. Hastalar adet bitiminde operasyona alınır. Uygulanan dikişler vücut tarafından emilir ve iz kalmaz.

Dikişlerin alınması için tekrar doktora başvurulmaz. Labioplastiden hemen sonra hastalar normal aktivilerine dönerler. Bu hastaların cinsel ilişkiye 3- 4 hafta girmemeleri önerilir. İlk  2 gün duş yapmamaları, sonrasında 10 gün ayakda duş almaları ve kişisel hijyenleri tarif edilir.

Bakirelerde Labioplasti Operasyonu Yapılabilir mi ?

Labioplasti kızlık zarına kesinlikle zarar vermez. Çünkü kızlık zarı operasyon bölgesinden 2-3cm daha içerdedir. Bu yüzden ergenlik döneminde ve bakirelerde de rahatlıkla yapılır.

Labioplasti Olan Kadınlar Sonradan Normal Doğum Yapabilir mi?

Labioplasti olmayı planlayan hastalar sıklıkla bu sorunun cevabını merak ederler. Labioplasti operasyonu sonradan normal doğum için engel oluşturmaz. Uygulanan dikişler vücut tarafından emilir ve iz kalmaz. Siz söylemediğiniz sürece hiçbir jinekolog labioplasti olduğunuzu anlamayacaktır.


Labioplasti Cerrahi Olarak mı ? Lazer Labioplasti mi?

Labioplasti cerrahi olarak yapılabileceği gibi , lazerin kesici bıçağını kullanarak da yapılabilir. Lazer Labioplastinin ; cerrahiye üstünlüğü , daha az kanamaya  neden olması ve işlem sonrası skarın  ( iz dokusu) daha az olmasıdır . Lazer Labioplasti sonrası , iyileşme süreci çok daha kısa sürede olur ve yara yerinde hemen hemen hiç iz kalmaz. Hangi hastaya lazer ile , hangi hastaya cerrahi olarak labioplasti yapacağımıza muayene sonrası karar vermek mümkündür.

Op. Dr. Sibel Malkoç

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Dr. Sibel Malkoç, 25 yıllık uzman hekim hizmeti boyunca birçok yurt içi ve yurt dışı eğitim semineri ve kongreye katıldı.

Gebelik takibi, idrar kaçırma cerrahisi ve laser tedavileri, genital estetik cerrahi ve laser uygulamaları ile vajinismus tedavisi özel ilgi alanlarıdır.

Özellikle ameliyatlı ve lazer destekli VAJİNA ESTETİĞİ konusunda uzmanlaşarak hastalarına hizmet vermektedir.